Czytamy „Pana Tadeusza”

Po raz pierwszy w tym roku nasi uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim czytaniu fragmentów „Pana Tadeusza. Odbyło się to w sali konferencyjnej dnia 23 listopada 2021 r. O godzinie 12.15 zebrani uczniowie wsłuchiwali się w teksty czytanych fragmentów epopei narodowej Pana Tadeusza. Pani polonistka Magdalena P. Garstka wraz z Panem Zbigniewem Tyszko zapoczątkowali wspólne czytanie przez naszych uczniów. Pani Magdalena przygotowała uczniów, wręczając poszczególne fragmenty czytanej książki. Słowo wstępne oraz powitanie wygłosił ksiądz Dyrektor Marek Barański SDB. Następnie zabrała głos Pani Wicedyrektor Mirosława Tempska. Najpierw wystąpili uczniowie z klasy 2 : Igor B., Jakub S. i Nikolas W.. Z przejęciem proklamowali słowa Adama Mickiewicza zawarte w IV księdze Pana Tadeusza.  Każdy wsłuchiwał się z zapartym tchem w czytany urywek i oddalał się w inną rzeczywistość, w tamte czasy i okoliczności. Ukazana dyplomatyka oraz łowy na niedźwiedzia przedstawiała problem szlachty i ich poglądy na życie. Puszcza i las oraz Wojski grający na rogu bawolim porwał nas na polowanie, gdzie razem z nim i udaliśmy się na łowy. A tu echo grało, a zabicie niedźwiedzia drogo ich to kosztowało. Potem ukazano kto strzelił i kto zabił zwierza. Polowanie to obnosiło nam problemy ówczesnej szlachty. Kolejną księgą była XII. Uczniowie klasy 3 branżowej zagłębiali się w tekst tej księgi. „Poloneza rozpocząć czas”. Piotr, Bartosz i Łukasz przybliżyli nam tę okoliczność, czytając z zapartym tchem. Następnie wysłuchaliśmy Poloneza – Wojciecha Kilara. Na zakończenie Pani Magdalena odczytała inwokację z Pana Tadeusza w języku kaszubskim. Każdy z uczniów był urzeczony znajomością tego języka przez Panią Polonistkę. Na koniec zabrał głos pan Zbigniew, gdzie streścił nam całą epopeje narodową w kilku zdaniach, omawiając rolę i zadania księdza Robaka. Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i powstanie tego rodzaju kultury, czytania i wsłuchiwania się w ważne książki naszych wieszczów, które do nas dalej przemawiają i budują naszą polskość. Jak pisała pani Wisława Szymborska ”Czytanie książek, to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Dajmy się porwać tym myślą i czytajmy książki dla naszego dalszego rozwoju i wrażliwości życiowej.

2021-11-30T00:28:43+00:00