Dzień Patrona Szkoły oraz wizytacja ks. Radcy Generała Vacława Clementa SDB

Święto naszej szkoły i patrona przeżywaliśmy kilka dni. Najpierw uczniowie udali się do piaśnickiego sanktuarium nad mogiły, gdzie min. spoczywa nasz patron ksiądz Ignacy Błażewski SDB, aby je posprzątać. Następnie zapali znicze i złożyli kwiaty. Tą akcję przeprowadziła pani Alicja Lesner  w ramach koła kaszubskiego wraz z księdzem Dyrektorem Markiem Barańskim SDB.

W niedzielę 24 października 2021 r. odbyła się uroczysta Eucharystia w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Rumi. Na głównej Mszy Świętej okolicznościowe kazanie wygłosił nasz ksiądz Dyrektor Marek Barański SDB. Udział również wzięła delegacja szkoły wraz ze sztandarem. Po Eucharystii zostały złożone wieńce, kwiaty i znicze pod obeliskiem księdza Ignacego Błażewskiego SDB znajdującym się na terenie sanktuarium.

26 października odbyły się główne obchody dnia patrona. Połączone były z wizytacją księdza Radcy Generała  Ks. Vaclava Clementa SDB. Uczniowie odświętnie ubrani wraz z nauczycielami i wychowawcami oraz pocztem sztandarowym udali się do kościoła parafialnego w Górze. Tam odbyła się uroczysta Msza Święta. Na tę Eucharystię przybyli zaproszeni goście tj. współbracia salezjanie, ksiądz dziekan i okoliczni proboszczowie, przyjaciele szkoły i dobrodzieje, którzy pomagali budować sale sportową przy naszej szkole. Eucharystii przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Radca Generała ks. Vaclav Clement SDB. Po Mszy Świętej cała nasza szkolna wspólnota z gośćmi udała się do Kniewa, aby tam poświęcić salę sportową. Po przybyciu odbyły się modlitwy poświęcenia i pokropienie świeconą wodą. Dokonał tego ks. Radca Generała Vaclav Clement SDB. Zostały pobłogosławione wszystkie pomieszczenia wraz z salą sportową tj. szatnie, prysznice, kawiarenka, kotłownia, siłownia, pomieszczenie socjalne i pokój nauczyciela. Następnie po poświęceniu odbyła się prezentacja życiorysu Patrona szkoły, przygotowana przez pana Bartłomieja Machol wraz z uczniami. Później odbyła się fotorelacja z  powstawania hali gimnastycznej.  Uczniowie oraz zgromadzeni goście  dowiedzieli się Ile trudu i wysiłku włożono w budowanie tego obiektu. Na końcu zaprezentowano grę w tenisa stołowego, wraz z komentarzem. Graczami byli zasłużeni zawodnicy związani ze stocznią Gdynia. Po przemówieniach księdza Dyrektora Marka Barańskiego SDB, głos zabrał ks. Radca Vaclav.  Był pełen uznania i podziwu dla budujących jak i sponsorów. Poświęcone dobro ma służyć dla młodego pokolenia, uczniów  naszej szkoły i pobliskiej społeczności. Po uroczystej akademii i licznych podziękowaniach udaliśmy się do kawiarenki na poczęstunek, który przygotowały nasze panie kucharki i uczniowie kucharze z naszej szkoły. Swoje miejsce znalazł również tort, który został podzielony przez księdza Dyrektora Marka SDB. Odbyło się również spotkanie księdza Radcy Vaclava Clementa SDB z uczniami naszej szkoły. Był to czas na wspólnotową modlitwę oraz wymianę zdań. Ksiądz Radca mówił o nauce, dobrym wrażliwym sercu, wzajemnej miłości i pomocy. Zachęcił do nauki angielskiego oraz podjęcia w przyszłości działań misyjnych. Na koniec spotkania zrobiliśmy wspólnotowe zdjęcie w naszej szkolnej kaplicy. Po posiłku i rozmowach ze współbraćmi i pracownikami szkoły oraz zaproszonymi gośćmi ksiądz Radca Vaclav SDB udał się na kolejne spotkanie do wspólnoty salezjańskiej w Rumii – parafii Maryi Wspomożenia Wiernych.

Po uroczystości, aby świętować dalej we wspólnocie, uczniowie udali się do Aquaparku w Redzie oraz parku trampolin Jumpcity  w Rumii. Wiele radości i uśmiechu było w tym dniu. Na jego zakończenie odbyła się uroczysta wieczerza w gronie mieszkańców internatu. Lekko zmęczeni ale zadowoleni udaliśmy się na odpoczynek. Bardzo dziękujemy wszystkim za przygotowania do dnia patrona. Poświęcona sala sportowa niechaj służy. Wszystkim serdecznie za wszystko dziękujemy. Wielkie działa Pana Boga zakwitają w tajemnicy zawilej Bożej Opatrzności. Jak mówił ksiądz Jan Bosko „miejcie wiarę a zobaczycie co to są cuda”.

 

2021-11-30T00:41:40+00:00