Podróżnicze pasje – spotkanie z Krzysztofem Sapiehą

W ramach realizacji projektu “Poznajemy kulturę i tradycje świata”, ujętego w planie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa,  uczniowie ze Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Kniewie  6 października 2020 roku wzięli udział w  spotkaniu  z Krzysztofem Sapiehą. Pan Krzysztof zawodowo jest związany z Referatem Oświaty i Spraw Społecznych w Urzędzie Gminy Wejherowo, jednak w wolnym czasie realizuje swoje pasje. Jedną z nich jest kierowanie i oprawa muzyczna utworów śpiewanych po kaszubsku przez  “Kapelę kaszubską” działającą przy Bibliotece i Centrum Kultury  w Gościcinie. Zespół działa od 3 września 2018 roku po przekształceniu z grupy teatralnej „Zbierańce” i uświetnia artystycznie uroczystości gminne i imprezy plenerowe w całej Polsce.

Kolejną z pasji, o której opowiedział pan Krzysztof, z wykształcenia historyk, są podróże do Włoch, a dokładnie stolicy państwa Rzymu. To jest cel rokrocznych wyjazdów w czasie urlopu. Pan Krzysztof , mimo że zna miasto bardzo dobrze, to jednak za każdym razem znajduje coś nowego i wartego bliższego poznania. Choć sercem związany jest z ziemią kaszubską, bo tutaj mieszka, to zwiedzając Wieczne Miasto, wspominając historię czasów początków chrześcijaństwa, docenia piękno Małej Ojczyzny i zdobywa siły do pracy w kolejnym roku.

Pan Krzysztof o Rzymie mógłby opowiadać godzinami, jednak znając młodzież, która dopiero uczy się cierpliwości i odkrywa swoje pasje, wybrał kilkanaście miejsc, szczególnie wartych polecenia i o nich opowiedział, ilustrując wypowiedź prezentacją multimedialną, na którą złożyły się prywatne fotografie wykonane przez niego lub żonę Jadwigę.

Pan Sapieha przedstawił młodzieży Piazzę del Popolo, gdzie znajduje się główna brama do miasta, piękne fontanny i dwa bliźniacze kościoły. Stąd rozchodzą się trzy największe ulice miasta. Jedną z najciekawszych rzymskich fontann jest Fontanna di Trevi – imponująca swoją wielkością i detalami architektonicznymi. Do niej można wrzucić monetę, by zapewnić sobie “powrót do Rzymu”. Istnieją również legendy związane z ilością wrzucanych monet – jedna ma zapewnić powrót do Rzymu, dwie – romans, trzy – ślub. Pieniądze, wyławiane przez władze miasta, przeznaczone są na utrzymanie zabytków oraz na potrzeby biednych w Rzymie. Kolejną propozycją był Panteon poświęcony bóstwom planetarnym oraz ówcześnie panującemu cesarzowi. Znajduje się na Polu Marsowym i jest największą budowlą kopułową na świecie, z jedynym centralnym otworem o średnicy ok. 7,9 m w kopule, oświetlającym wnętrze.  Każdemu Rzym kojarzy się z Koloseum, czyli Amfiteatrem Flawiuszów. O wielkości tego budynku może świadczyć fakt, że w czterokondygnacyjnej budowli  mogło zmieścić się około 87.000 osób. W starożytności do Koloseum prowadziło 80 ponumerowanych wejść, które zapewniały szybkie, przez ok. 6 minut, opuszczenie widowni. Istniała też możliwość przykrycia całej widowni specjalną osłoną w deszczowe lub bardzo słoneczne dni.

Na końcu spotkania pan Krzysztof podziękował młodzieży za cierpliwe wysłuchanie, zachęcając do odkrywania i realizacji swoich pasji, szczególnie podróżniczych, gdyż zwiedzając inne miejsca, możemy dokonać porównania i docenić, jak piękna jest nasza Mała Ojczyzna – Kaszuby.

2021-01-21T11:29:29+00:00