Poznajemy dzieje Polskiej Marynarki Wojennej w gdyńskim muzeum

6 marca 2019 roku młodzież ze szkół w Kniewie w ramach realizacji programu nauczania języka kaszubskiego wybrała się na wycieczkę do Gdyni. Chłopcy mieli okazję poznać historię Marynarki Wojennej odrodzonej Rzeczypospolitej utworzonej rozkazem Naczelnika Państwa Polskiego, Józefa Piłsudskiego w dniu 28 listopada 1918 roku. Młodzież w towarzystwie przewodnika oglądała wystawy ukazujące historię od czasu rozpadu trzech mocarstw w 1918 roku, kiedy to Polacy służący pod banderami Rosji, Austro-Węgier i Niemiec mieli możliwość wstąpienia do polskiej marynarki, by walczyć o odzyskanie i utrzymanie polskich granic.  Uczniowie dowiedzieli się, jak budowano flotę, bazy w Gdyni, Pucku i Helu oraz własne szkolnictwo morskie. Przewodnik opowiedział o tragicznych latach drugiej wojny światowej i wielkich dniach małej polskiej floty, a także o współczesności, gdy weszliśmy do wolnego świata i związaliśmy się z Paktem Atlantyckim.

Chłopcy z zainteresowaniem oglądali atrakcyjne plastyczne wnętrza połączone z kolekcjami oryginalnych mundurów, broni, odznaczeń wojskowych czy też korzystali z nowoczesnych multimediów, wypełniając karty pracy.

Ostatnim punktem obcowania z historią było obejrzenie wystawy pt. „W świecie dawnych żaglowców”, która przyniosła ich w odległe czasy, kiedy to zwykło się mówić, że okręty wykonane są z drewna, ale ludzie z żelaza. Ekspozycję wzbogacają oryginalne elementy dawnego uzbrojenia: hełmy, biała broń, kule armatnie a także przyrządy nawigacyjne. Szczególnie cennym w zbiorach jest oryginał tzw. Mapy Lubinusa z XVII wieku.

Po wiedzy teoretycznej nadszedł czas na sprawdzenie się w biegłości wykonywania węzłów marynarskich, niezbędnych w służbie morskiej, ale i z tym zadaniem młodzież poradziła sobie znakomicie.

2019-04-11T10:13:07+00:00