Wystawa pt. ”Wyszyński i Wojtyła gramatyka życia”.

Z okazji beatyfikacji naszego kardynała Stefana Wyszyńskiego w naszej szkole 20 Listopada 2021r. została umieszczona wystawa pt. „Wyszyński i Wojtyła gramatyka życia”. Wystawa ta przypomina nam o najważniejszych zagadnieniach nad którymi pochylali się wielcy przywódcy naszych dusz i serc. Na poszczególnych tablicach umieszczone są cytaty kardynała Stefana Wyszyńskiego i naszego papieża Jana Pawła II. Poszczególne tablice zawierają cytaty i sekwencje, którymi się posługiwali w swoim życiu błogosławiony kardynał Wyszyński i święty Jan Paweł II.  Porusza tematy naszego kraju jakim jest Polska, następnie opisuje Naród, który jest odpowiedzialny za całą naszą Ojczyznę. Ukazuje dar męstwa dla każdego człowieka, podkreśla rolę kobiety w życiu naszego społeczeństwa oraz ukazuje rolę i poszanowanie pracy. Praca uczy wzajemnej posługi, poczucia zależności , pokory, miłości tworząc społeczność ludzką. Człowiek zakotwiczony jest w historii swojego życia, który kształtuje swoje sumienie. W życiu człowieka wpisane jest również i cierpienie bez którego żyć nie możemy. Przedstawiony komunizm przypomina nam o zniewoleniu człowieka przez władze rządzące, gdzie każdy ma prawo do wolności i niepodległości. Ukazywany jest jako przestroga i wyzwanie ale też jako upadek z powodu nadużyć i licznych błędów.  Każdy człowiek powołany jest z miłości do życia. Dla nas Bóg ma konkretny plan wobec nas. Patrzy na nas z miłością i wysłuchuje. Daje nam tylko to czego potrzebujemy do nowego życia, Ducha Świętego. Realizuje swoje cele i  zadania ale i tym również ubogaca swoja rodzinę, kraj. Na ludziach i na miłości budujemy gramatykę życia, bo miłość jest zawsze z Boga. Żyjemy w kraju europejskim, gdzie zrąb tożsamości oparty jest na chrześcijaństwie. Europa to wielki kraj, jest jakby rzeką, do której wpadają rozliczne dopływy i strumienie a jej różnorodność tworzą ją w tradycji i kulturze stanowiąc jej bogactwo. Ucząc się życia naśladujemy dobre a nawet wspaniałe cechy naszych przodków i tych, którzy nam pomagają iść drogą do zbawienia i świętości. Wystawa ta została umieszczona w  głównym holu naszej szkoły, gdzie każdy przychodzący ogląda, wczytuje się w hasła i sentencje zawarte na banerach a umieszczone zdjęcia archiwalne przyciągają wzrok. Wystawę przygotowano na uroczystość jubileuszu 70-lecia objęcia przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego tronu prymasowskiego, ogłoszenia błogosławionym  oraz 40 rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Wystawa ta została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz  Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Całą wystawę zorganizował Gdańsko-Toruński Region Stowarzyszenia CIVITAS CHRISTIANA. Gramatyka życia ukazana na banerach uczy nas patrzenia na dzieje naszego życia poprzez miłość, zrozumienie, cierpliwość a nade wszystko na przebaczenie aby odważnie kroczyć w chrześcijańskie życie.

Wytłuszczone wyrazy w artykule oznaczają poszczególne banery, na których zostały poruszone sprawy gramatyki życia Wyszyńskiego i Wojtyły.

2022-02-01T12:11:22+00:00