Zajęcia edukacyjne połączone z wyjazdem do ,,Osady średniowiecznej” w Sławutowie

Dnia 17 i 24 września 2019 roku młodzież szkół salezjańskich w ramach realizacji programu nauczania języka kaszubskiego wybrała się na wycieczkę do ,,Osady średniowiecznej” w Sławutowie.
W małej miejscowości Sławutowo, która leży na obrzeżach Puszczy Darżlubskiej, jest szczególne miejsce, będące rekonstrukcją osady średniowiecznej z przełomu IX-X w. Muzeum, kultywując dawne tradycje i obrzędy, próbuje w jak najlepszy sposób przybliżyć życie sprzed 1000 lat.

Przekraczając bramy średniowiecznej osady, młodzież przeniosła się w świat swoich praojców, w którym mogła zobaczyć, jak dawniej rozwinięte było rzemiosło. Chłopcy poznali garncarza, tkaczkę, piekarza, kowala i zielarkę, w których towarzystwie zwiedzili 8 chat, oglądając, jak żyli i pracowali nasi przodkowie. Swą wiedzę następnie mogli sprawdzić, wykonując karty pracy o początkach państwa polskiego.

Kolejnym punktem wycieczki, po żywej lekcji historii, był udział w warsztatach rzemieślniczych: zdobnictwa w skórze i obróbki bursztynu. Chłopcy dowiedzieli się, czym było pismo runiczne, a także jakie występowały metody zdobienia w epoce wczesnego średniowiecza. Następnie każdy uczestnik z grupy otrzymał kawałek skóry, który mógł ozdobić pismem runicznym lub wzorami z IX/X wieku. W ten sposób powstały ciekawe bransoletki lub naszyjniki, które chłopcy zabrali z sobą.

Druga grupa w tym czasie poznała złoto Bałtyku, czyli morską żywicę zwaną jantarem lub bursztynem. Chłopcy dowiedzieli się, skąd się go bierze, jak wydobywa i obrabia, a następnie otrzymali bryłki bursztynu i pod okiem eksperta wyszlifowali, nawiercili, obrobili i na pamiątkę zabrali z sobą.

Młodzież, która przybyła do osady 24.09., cieszyła się piękną jesienną pogodą i miała okazję sprawdzić się w różnych konkurencjach charakterystycznych dla średniowiecza. Chłopcy rzucali toporkami i oszczepami do celu, przeciągali linę oraz ćwiczyli się w sztuce abordażu.

Z pewnością ten typ zajęć sprawił, że na długo uczniowie zapamiętają, jak żyli i pracowali nasi przodkowie w średniowieczu.

2019-11-04T11:41:54+00:00