Zajęcia edukacyjne połączone z z wyjazdem do Portu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu pod tytułem „Wśród marynarzy”

Dnia 08 maja 2019 roku młodzież szkół salezjańskich w ramach realizacji programu nauczania języka kaszubskiego wybrała się na wycieczkę do Portu Marynarki Wojennej                         w Gdyni Oksywiu.

Budowa gdyńskiego portu rozpoczęła się w 1923 roku na polecenie marszałka Józefa Piłsudskiego, a zakończono ją trzy lata później.

Dziś Oksywie Dolne to jedna z dzielnic Gdyni, której cechą charakterystyczną jest port, gdzie na okrętach  wychowywały się kolejne pokolenia marynarzy.

Polski Port Wojenny stanowi dziś bazę logistyczną Marynarki Wojennej RP. Stacjonuje tam około trzech tysięcy marynarzy i czternaście jednostek – każda o odmiennym charakterze, innych zadaniach i specyfice.

Po odebraniu przepustek, pod opieką pana Krzysztofa Chyły, emerytowanego kapitana, wchodzimy na teren i zaczynamy od zwiedzania portu wojennego i wybranych jednostek pływających Marynarki Wojennej.

Pierwszym okrętem, na którego możemy wejść, jest jednostka ratownicza, po której oprowadza nas marynarz Andrzejewski, demonstrując sterówkę, wyrzutnie rakietowe sterowane zarówno elektroniczne jak i, w razie konieczności, ręcznie. Okręt rozwija maksymalną prędkość do 34 węzłów i wypływa na około 5 dni, ponieważ na taki okres czasu wystarcza wody pitnej. Można nim opłynąć Europę, czego dowodem był zeszłoroczny rejs do Hiszpanii i planowany w tym roku do Danii.

Kolejną jednostką , na którą mogliśmy wejść był ORP Kaszub – okręt zbudowany w Gdańsku w 2017 roku, przeznaczony do poszukiwania oraz identyfikacji min morskich, a także ich niszczenia, przeprowadzania jednostek pływających przez rejony zagrożenia minowego, obrony przeciwminowej jednostek podczas przejścia morzem, rozpoznawania torów wodnych oraz udziału w akcjach ratowniczych. Stąd też podstawowym wyposażeniem okrętu są środki techniczne umożliwiające wykrywanie oraz likwidację zagrożeń minowych, w tym sonary i radary. W skład uzbrojenia wchodzi między innymi armata okrętowa i trzy karabiny maszynowe oraz wyrzutnia z pociskami typu grom.

W porcie mieliśmy także okazję oglądać jeden z okrętów podwodnych zwodowany w 1964 roku. W latach 1964-2002 służył w Norweskiej Królewskiej Marynarce Wojennej, jako „Kobben”, stąd jego obecna nazwa. W 2002 roku został przekazany Polsce. Obecnie Okręt jest przebudowany na symulator, powstały tu laboratoria, a prócz prowadzenia badań, promuje się tutaj tematykę morską. Okręt można czasami zwiedzać, w tym celu wycięto otwór i zainstalowano drzwi, ale nam się to nie udało.

Chłopcy z zainteresowaniem przemierzali wąskie przejścia na okrętach, wspinali i schodzili  się po wąskich schodkach. Panie i panowie marynarze wyczerpująco odpowiadali na każde ich pytanie. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda służba na takich jednostkach a także, kiedy i w jaki sposób sami mogliby stać się marynarzami. Być może kiedyś spełni się marzenie któregoś z nich.

2019-06-04T11:14:54+00:00