Ku czci tragicznie zmarłych w lasach Piaśnicy.

W pierwszą niedzielę października 03.10.2021 r. w lasach piaśnickich odbyły się uroczystości ku czci tragicznie zamordowanych tam osób. Uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja  ksiądz Biskup Ordynariusz Tadeusz Wojda SAC. Nasza szkoła brała udział w tym wydarzeniu poprzez wcześniejsze posprzątanie grobów, zapalenie zniczy oraz trzymanie straży wraz z pocztem sztandarowym. Za przebieg głównych uroczystości odpowiedzialny był  kustosz tego miejsca – sanktuarium Piaśnickiego ks. dziekan wejherowski, infułat Daniel Nowak wraz z naszym księdzem Dyrektorem Markiem Barańskim SDB. Cała uroczystość odbywała się przed głównym ołtarzem. Jego Ekscelencja najpierw modlił się przy grobie błogosławionej Alicji Kotowskiej wraz z jej towarzyszkami, następnie udał się z modlitwą  na miejsce kaźni zamordowanych kapłanów. Po modlitwie przybył do głównego ołtarza aby koncelebrować uroczystą Eucharystię ku czci tragicznie pomordowanych. Udział wzięli licznie przybyli przedstawiciele władz państwowych z Wejherowa i okolicy. Szkoła z Bolszewa przedstawiła krótką historię z tamtych lat, przeplataną pieśniami patriotycznymi.  Po Mszy Świętej odbyło się składanie kwiatów, wieńców i zniczy na grobach. To miejsce przeraża i wola o miłość bliźniego, o człowieczeństwo i wzajemne poszanowanie. Trochę historii o tej zbrodni: Piaśnica jest położona w lasach, około 10 kilometrów od Wejherowa. Jest miejscem największego mordu ludności Pomorza. Niemcy rozstrzelali w tym miejscu około 14000 osób z terenu Kaszub i Wolnego Miasta Gdańska oraz powiatu morskiego. Wśród ofiar byli przede wszystkim przedstawiciele inteligencji pomorskiej – księża, zakonnicy, naukowcy, urzędnicy, nauczyciele oraz żołnierze. Do kwietnia 1940 r. rozstrzelano w Piaśnicy także przywiezionych z Rzeszy Polaków oraz Niemców przeciwnych Hitlerowi. Lasy piaśnickie stały się sanktuarium narodowo-kościelnym archidiecezji gdańskiej. Ten największy na Pomorzu cmentarz w większości bezimiennych ofiar II wojny światowej nazywany jest często golgotą kaszubską. Co roku, w pierwsza niedzielę miesiąca października oraz w  święto Odzyskania Niepodległości, odbywają się pielgrzymki do tego miejsca kaźni. Będąc w tym miejscu nasuwa się na myśl powiedzenie Księdza Bosko, że „zemstą prawdziwego katolika jest przebaczenie i modlitwa za osobę która obraża”.

 

 

 

 

 

2021-11-26T01:55:20+00:00