WYCIECZKA MUZEUM W KŁANINIE

11 października 2022 wybraliśmy się do Muzeum Pancernego w Kłaninie którego założycielem jest Mateusz Deling. Wraz z uczniami chcieliśmy przyjrzeć się nagromadzonym i przechowywanym pojazdom wojskowym i uzbrojeniu z czasów II wojny światowej. Muzeum powstało na terenie ówczesnego pałacu Von Grassów w Kłaninie na trasie Puck – Krokowa. Ta pruska rodzina arystokratyczna zamieszkiwała majątek od 1838 roku do końca II Wojny Światowej. Wcześniej rezydencję zamieszkiwały rodziny Kłanickich, Klińskich, Lobudzkich, Łątowskich i Janowskich, Ustarbowskich. Pałac powstał w XVII wieku i uległ przebudowie w wieku XIX. Obecnie należy do prywatnego właściciela (wspomnianego wyżej Mateusza Delling).

Cieszymy się, że na naszych terenach są ludzie, którzy z zapałem prowadzą działalność zmierzającą do zachowania dziedzictwa techniki militarnej ze szczególnym uwzględnieniem historii Pomorza.

Ciekawie było obejrzeć zbiory i zabytki z zakresu historii techniki (np. radiostacje polskie i niemieckie); rzemiosła (np. wyposażenie wnętrz); historii nauki (mapy i książki historyczne) oraz pojazdów wojskowych, militariów czy uzbrojenia. Nasza wycieczka uzmysłowiła nam, że pamięć o historycznych wydarzeniach naszej Ojczyzny jest najlepszym ostrzeżeniem przed wojną.

 

 

 

 

2023-01-04T20:02:42+00:00